- skibusovné
Tuzemská horská střediska mají žně. Zima konečně ukázala svou vlídnou tvář a na zasněžené svahy vyrazily tisíce lyžařů. Provozovatelé areálů však čím dál víc připomínají lakotného Trautenberka z televizních večerníčků, který neustále vynalézal nové a nové způsoby, jak si přilepšit na úkor druhých. Zavádějí proto nejrůznější zlotřilé poplatky jako „skibusovné“ nebo si fotografují u turniketů lyžaře, aby nemohli prodat své skipasy někomu jinému.
[Týden, 28. 1. 2013]
- make-upovné
Pod vlivem reklam a marketingu považuje řada mužů líčení jednak za slušnost, jednak za podmínku, důkaz svého úspěchu. V rodné zemi gigantů typu Hyundai nebo Samsung proto banky, aerolinky či pojišťovny pořádají pro zaměstnance kurzy správného líčení a péče o vlasy (asijské jsou tvrdé a černé, je nutné změkčit je a nabarvit). Pracovníci přímo na přepážkách dostávají příplatky (make-upovné), za něž se ale samozřejmě musejí krášlit jen v duchu firemní kultury.
[Květy, 8. 11. 2012]
- filmařovné
V médiích proběhlo v poslední době nařčení, že si filmaři mezi sebou rozdělí čtvrt miliardy korun. Vzhledem k tomu, že jsem jedním z těch, kteří si o tuto formu podpory zažádali (právě na film Lidice), mám velmi dobrou představu, jak systém funguje. … Nikoho nepřekvapí, když v samoobsluze utratí tisíc korun a u pokladny po zaplacení dostane například pytlík kávy. Chování tohoto obchodníka by se jistě nazvalo tržní, ovšem když se takto chová stát, nazývá se to „filmařovné“. Někdo to přirovná ke „šrotovnému“, ale to mělo vyplatit peníze dopředu a motivovat pouze tuzemské nákupy, nikoliv zahraniční.
[Mladá fronta Dnes, 7. 10. 2010]
- šminkovné
Žádná z čerpacích stanic, u nichž MF Dnes zjišťovala ceny, není na seznamu benzinek s nekvalitním palivem zveřejněném loni Českou obchodní inspekcí. Benzinky u dálnic či v centru však promítají do ceny náklady na dražší pozemky. Další haléře naskakují i kvůli „šminkovnému“. „Zatímco ty levnější zanedbávají úklid, dražší čerpací stanice dbají o čistotu prodejny či záchodů nebo o to, aby jejich zaměstnanci byli učesaní. Snaží se také investovat do různých marketingových akcí,“ vysvětluje Roškanin.
[Mladá fronta Dnes, 14. 1. 2012]
- hegerovné
Nemilovaným zdravotním poplatkům se přezdívá „julínkovné“. Teď se má změnit na „hegerovné“, pokud jízlivý lidový jazýček pojmenuje i nově nastavené poplatky podle nastupujícího ministra. Hegerovné míří správným směrem, i když zatím neznáme ani detaily, ani ochranu sociálně slabých. Rozhodně však ohlášené zrušení poplatku za položku na receptu je dobrý nápad.
[Mladá fronta Dnes, 9. 7. 2010]
- verbovné
Záměr koalice vypadá náramně. Nástupní plat učitele 20 tisíc, kromě toho verbovací, totiž náborový příspěvek 180 tisíc korun. Z toho šedesát procent hned po krátké zkušební době, zbytek do roka. … Lze étos onoho poslání nahradit „verbovným“?
[Právo, 14. 7. 2010]
- motorkovné
Dorazí po „filmovném“ i „motorkovné“?
Byla to tradiční neděle. Klidná a částečně televizní. Hlavní závody Velké ceny silničních motocyklů v Brně byly jasná volba. Až do závěrečného vystoupení kolegy novináře, komentátora TV Nova Václava Svobody. … Hlavní facka však přilítla v momentě, kdy vyzval stát, rozuměj daňové poplatníky – i ty motorkám neholdující – aby konečně tyto závody začal řádně podporovat. Jistě, v případě akce, na kterou se ročně sjíždí na 200 tisíc řádně platících diváků, je to bezesporu potřeba. Podobné nářky na „filmovné“, „šrotovné“ a jiné všelidové sbírky jsou pochopitelné od zainteresovaných podnikatelů. Ale od nezávislého novináře bych to rozhodně nečekal.
[Mladá fronta Dnes, 19. 8. 2010]
- fondovné
Zásadním návrhem, kterým VV mohou potrápit své koaliční partnery a případně jeho neuskutečnění „vyměnit“ za jiný ústupek, je zavedení takzvaného generačního fondu. … „Vedlejším“ produktem generačního fondu jsou však vyšší odvody na sociální pojistné prakticky pro všechny. VV včera zmínily, že by se nad současných 28 procent, které dohromady platí firma a zaměstnanec, mohlo platit dalších pět až osm procent, jež by směřovaly do generačního fondu. Přesné procento ještě neznají. Podle Rusého by záleželo na vývoji porodnosti v Česku a také na zapojení migrantů do systému. Podle předběžného návrhu by to fungovalo tak, že by každý po nástupu do práce platil 28 procent na sociálním pojištění jako dosud plus například osm procent do fondu. Pokud by měl první dítě, osmiprocentní odvod by se mu o třetinu snížil a navíc by dostal jakési „porodné-fondovné“ ve výši třetiny z dosud naspořených peněz. Ten, kdo by založil rodinu například ještě na vysoké škole a žádné příjmy by do té doby neměl, by nic z fondu nedostal.
[Mladá fronta Dnes, 26. 11. 2010]