Byl jeden Řek a ten mi řek’, abych mu řek’, proč se začalo mluvit o vyloučení Řecka (a ostatních eurochuravců) z eurozóny.
Finanční experti EU mezitím přiznávají, že požadovaných 200 miliard na pomoc chřadnoucím členům eurozóny na záchranu nepostačí a je to jen trik na „uchlácholení trhů“, aby se pád eura zastavil. A že euro se dá zachránit – a dokonce posílit – jen vyloučením Řecka (a ostatních eurochuravců) z eurozóny.
[Mladá fronta Dnes, 21. 12. 2011]
A já mu na to řek’: „Prý se musí najít cesta z té současné eurošlamastyky!“
Situace kolem dluhové krize v eurozóně se zklidnila. Ne, není vyhráno. Klid je jen výrazem důvěry, že už se konečně musí „něco“ udělat, že už se musí najít cesta z té současné eurošlamastyky.
[Mladá fronta Dnes, 14. 10. 2011]
Proto se začalo pracovat na krizovém scénáři řeckého „euroexitu“.
Odchod Řecka z eurozóny přestává být tabu i pro evropské politiky. Jeden z vrcholných představitelů EU, belgický komisař pro obchod Karel De Gucht, poprvé veřejně přiznal, že Evropská centrální banka i Evropská komise pracují na krizovém scénáři řeckého „euroexitu“. Na nutnost připravit se na návrat Řeků k drachmě upozornila také šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. … Experti Deutsche Bank nejnověji přišli s návrhem zavést v Řecku místo drachmy jinou paralelní měnu, již pracovně nazývají „geuro“.
[Ekonom, 24. 5. 2012]
Pro odchod Řecka z eurozóny se vžilo i označení grexit.
Extrémní varianta, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, přitom není v zájmu nikoho. Řecku by sice možný návrat k drachmě mohl dlouhodobě pomoci – ekonomice by se dalo pomáhat pohyby kursu. … Odchod Řecka by příliš nepomohl ani eurozóně. … Při „grexitu“ by navíc Evropané mohli nejspíše zapomenout na to, že Řecko dluh někdy doplatí.
[Týden, 2. 2. 2015]
A pak se pár chytrých hlav dalo dohromady a zrodil se nápad zavést pro Řeky místo eura paralelní devalvovanou měnu geuro.
Osud Řecka není ale jen lokální problém. To, jak se evropské úřady k Řecku postaví nyní, bedlivě sleduje celá Evropa. … Co tedy bude se všemi těmi dluhy, které už jsou nesplatitelné? Je přece ve světě běžnou praxí, že svůj veřejný dluh země nesplácejí, ale tzv. ho před sebou rolují. … A pak je tu ještě jeden nápad, zavést pro Řeky místo eura paralelní devalvovanou měnu geuro. Je to prý ve finančnictví něco jako Chytrá horákyně.
[Horácké noviny, 17. 2. 2015]
Hotový drachmagedon!
Nejvíce se nově vytvářená slova strefují do problémů Řecka. Tak také vzniklo slovní spojení drachmagedon zahrnující v sobě jak stav, v němž se současné Řecko nachází, tak obavu z toho, co by se mohlo stát, pokud by skutečně zkrachovalo, či opustilo eurozónu a nuceně se vrátilo k drachmě. Z podobných základů vychází i slovo grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, případně z Evropské unie, a také geuro, alternativní euro vytvořené pro potřeby Řecka. S nápadem nedávno přišli ekonomové největší německé banky Deutsche Bank. „Považuji toto paralelní oběživo k euru za nejpravděpodobnější vývoj,“ nechal se dokonce slyšet hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer. Výhodou geura by podle něho bylo, že by tuto měnu bylo možné na rozdíl od eura devalvovat.
[Ekonom, 28. 6. 2012]
Je možné, že eurotragédie Řecka spěje k závěrečnému dějství?
Eurotragédie Řecka spěje k závěrečnému dějství: je zřejmé, že tento nebo příští rok země s vysokou pravděpodobností vyhlásí neschopnost splatit své dluhy a vystoupí z eurozóny. … Řecko vězí v začarovaném kruhu nesolventnosti, ztracené konkurenceschopnosti, vnějších deficitů a prohlubující se deprese.
[Hospodářské noviny, 21. 5. 2012]
Autorka příspěvku: Martina Rybová