Ty ještě nemáš drona?

antidronový

Nejenom slavné hosty, ale i diváky festivalu v Karlových Varech letos poprvé hlídá speciální „antidronový“ tým. Drony dovede odhalit, ještě než vůbec vyletí do vzduchu. A když už vyletí, tak je zase donutit, aby se zase vrátily pěkně zpátky na zem. Dronovou výjimku nedostal ani Marek Eben, jak si postěžoval na závěr včerejších Festivalových vteřin.

[ceskatelevize.cz, 6 . 7. 2017]

 

dronař

Jedna z prvních otázek je jasná: „Kde smím létat?“ A to může být zádrhel. Nejde jen o bezpečnost, aby dron někomu nespadl na hlavu nebo ho někdo nepovažoval za zbraň teroristů, ale hodně se řeší i otázka narušování soukromí. … Například bezletová zóna Pražského hradu ve skutečnosti zahrnuje mnohem širší území než jen okolí sídla prezidenta. Obecně je centrum Prahy dronařům zapovězené. Ne každý to ví.

[Magazín Práva, 26. 3. 2016

 

dronařský

Suverénně nejúspěšnější dronařskou firmou je čínský výrobce DJI, který v květnu uzavřel druhé kolo investic, jež ho ohodnotilo na osm miliard dolarů. Není divu, když v letošním roce by měly tržby za prodej jeho strojů Phantom překonat v souhrnu jednu miliardu dolarů. Drony v krátké době ulétly představě, že jde jen o hračky s vrtulemi a zavěšeným fotoaparátem pro modeláře. Zkuste o nich přemýšlet jako o nové létající platformě, ke které můžete připojit libovolné zařízení, nabádá Martin Kaftan, zástupce tuzemského výrobce Robodrone.

[Dotyk, 26. 6. 2015]

 

droneport

Setrvale špatnou situaci ohledně pozemních komunikací by mohla pomoci vyřešit síť letišť pro drony, takzvaných „droneports“, jež by umožnily rychle se dostat také do velmi odlehlých koutů jednotlivých zemí, říká Fosterova kancelář. Architekti zatím navrhli jeden prototyp „droneportu“. Budovy mají poskytnout nejen bezpečné útočiště dronům, ale převezmou i funkci místních obchodních center, které budou poskytovat i základní lékařskou péči a poštovní služby.

[tyden.cz, 14. 10. 2015]

 

droní žurnalistika

Matt Waite, profesor žurnalistiky z univerzity v Nebrasce, který před dvěma lety založil laboratoř na „droní žurnalistiku“, vidí nebezpečí také v možném psychickém vypětí, kterému budou novináři pod bzučícími drony vystaveni.

[mediaguru.cz, 20. 2. 2014]

 

droníčko

Děvčata probírají, kdo má jak libózní profilovku na fýbku (povedené profilové foto na Facebooku). Některá z nich má podobenku vykachněnou (vyšpulené rty), jiná čelfie (selfie, na němž je vidět jen čelo), mega hustá kašomalta (opravdu prestižní záležitost) je mít dnes droníčko, což je selfíčko pořízené prostřednictvím dronu. Pak už dámy jen pomlouvají fujtúbry, tedy youtubery, jejichž videa na YouTube nejsou příliš libózní.

[Rodina a škola, 5. 5. 2017]

 

dronie

Na webu ABC News vystihli zastarávání fenoménu selfie titulkem: Goodbye Selfies, Hello „Dronies“. Skutečný úspěch teď prý budou mít fotky a videa pořízené vrtulníčky na dálkové ovládání s vlastní kamerou, tzv. drony. Časopis Time ale zároveň upozorňuje, že zatímco selfie zvládne stejně dobře pětileté děcko jako průměrně zručný důchodce, s dronie to tak snadné není. V tom jsou dronies výjimečné, nejsou pro každého.

[Víkend magazín HN, 30. 5. 2014]

 

droník

„Teda pani, to vám musim říct, to byla švanda. On vám měl dróna, takový to tichý letadýlko, co lítá nad náma, majitel ho na dálku řídí a on, teda ten dron, umí fotit… No a pak se stalo, že ho pouštěl nad zahradu, kde se opalovala nahatá sousedka. A jeho droník – on ho měl strašně rád – najednou hapal, teda slít. Došly mu asi baterky. Ale né, spad né na tu nahatou sousedku, to né, ale hned vedle, na psíka, a asi v posledním záchvěvu těch baterek psíka hodně zranil.“

[literarky.cz, 7. 10. 2018]

 

droniště

Jako pilotní projekt se ve Rwandě postaví už letos jedno letiště a postupně by měly přibýt celkem tři budovy, s jejichž výstavbou se začne také letos a skončit by se mělo nejpozději v roce 2020. Postupně by v zemi mohlo vyrůst ještě 40 dalších „dronišť“ – letišť pro drony.

[Dotyk Byznys, 4. 1. 2016]

 

dronnarušitel

Za loňský rok se zdvojnásobilo množství případů, kdy někdo vypuštěním dronu narušil bezletovou zónu kolem Pražského hradu a dalších důležitých objektů. … Sestřelení dronu je až poslední řešení. V současnosti však policisté nemají žádné zařízení, kterým mohou „dronnarušitele“ odhalit, zneškodnit nebo minimalizovat rizika. V případě, že vláda plán schválí, bude policie muset zařízení teprve koupit.

[Hospodářské noviny, 2. 5.2017]

 

dronoport

Hornatá Rwanda, jejíž obyvatelstvo se převážně věnuje zemědělství, je všem novým technologiím otevřena díky nadšené podpoře prezidenta Paula Kagameho. … Kagame se důrazem na modernost snaží přelakovat hrůznou image, kterou jeho vlast má. Takže podporuje nápad, aby poblíž jezera Kivu vznikl první „dronoport“ světa. Podle projekcí ho tvoří hangáry, jejichž střechy připomínají větrem se nadouvající prostěradla.

[Mladá fronta Dnes, 18. 11. 2017]

 

dronoškola

Podle chystané vyhlášky bude u nás, stejně jako v celé EU, na drony zapotřebí cosi jako pilotní průkaz. To je vlastně tajný tip pro podnikavé: „dronoškoly“ budou velký byznys a konkurence je v něm zatím nulová!

[Týdeník Květy, 11. 9. 2014]

 

dronport

Osmačtyřicetiletý Skot přišel s nápadem postavit něco, čemu bychom mohli říkat droniště. Pro svůj plán afrických letišť pro drony, které by například dopravovaly lékařskou pomoc do těžko dostupných oblastí, získal slavného britského architekta Normana Fostera. … Jednaosmdesátiletý Foster navrhl dronport, který jeho zakladatelé nazvali Redline.

[Hospodářské noviny, 3. 8. 2016]

 

fotodron

Trochu větší drony by mohly přenášet balíky, nákupy, poštu, náklady všeho druhu. … Turista fotografující Karlův most s okolím pomocí poletující kamery má hezké záběry, ale riskuje nebezpečí, když se stroječek stane neovladatelným. … Profesionální fotodrony přijdou i na čtyřicet tisíc eur, tedy milion korun. Vybaveny speciálními kamerami stávají se inventářem archeologů, neboť jejich snímky případných nalezišť jsou nesrovnatelně levnější a rychlejší než letecké…

[Týden, 8. 9. 2014]

 

minidron

Tichý zabiják v Afghánistánu
Privátní minidrony zatím nebombardují. Policie ale plánuje, že by mohly nést slzné granáty.

[Týden, 24. 1. 2011]

 

protidronový

Tak nám v květnu jemenské drony napadly letiště v Abu Dhabi, dozvěděla jsem se z jemenských zpráv vysílaných rebelským hnutím Hútí. Emirátské zprávy naopak tento útok dementovaly. Spojené arabské emiráty totiž vynakládají velké prostředky na protidronovou obranu, a tak se možná za incident trochu stydí a lehce mlží.

 [Reflex, 23. 8. 2018]